Suché Studánky

Některé stromy ještě v bezlistí, jiné nenápadně kvetou, a jiné už se zelenají, svěžím listím javorovým. Jaro je tu v plné síle a sedláci i prvně louky kosí. Nádherný výhled, obloha modrá, a po cestě kaplička.

KAPLIČKA

V trojúhelníku, jenž Hojsova Stráž, Onen Svět a Pancíř tvoří, leží Suché Studánky. Po osadě ze statků velkých, zbyla tu krásná kaplička. Stěny bílé do kraje září a střechu má z šindelů. Do té kaple v míru může vstoupit každý, v létě, v zimě, v poledne i o půlnoci, neb její dvířka dřevěná, nebývají zamčená. A uvnitř krásné obrázky svaté a oltář malý, snad vždy květinou zdobený.

V okolí rozvaliny po staveních starých, z nichž už stromoví statné vyrůstá. Ale co spolu s kaplí zde největšího půvabu má, to daleké jsou výhledy, když do kopce po trase modře značené, ku kapličce poutník kráčí. A nejkrásnější s jarem jsou, když stromů listí rašící, v odstínech zelené různých jest. A ve výhledech stále v lánech menších, louky, pastviny i políčka. Takový pohled, plný barev, radost oku a duši přináší. Kéž takových pohledů je zas u nás víc a krajina česká ožívá.

DVEŘE STÁLE OTEVŘENY

Suché Studánky, německy Ober Dürnbrunn, je zaniklá obec geograficky spadající do okresu Klatovy. Jednalo se o skupinu chalup, včetně tří statků. Na začátku 20. Století zde pásl skot statkář Schreiner a zřídil k salaši přístupovou cestu. Ta byla v roce 1982 zrekonstruována a tím se stala planina na Suchých Studánkách přístupnější. Dnes na místě obce najdeme planinu a louky na svazích hory Můstek, stojí zde Boží muka a nejvýše zachovaná kaplička na české straně Šumavy (pozůstatek jednoho z původních statků). Kaplička je nadále poutním místem a je stále otevřená.